ARM_Architecture

Apple And The Role That Microprocessors Play In Its Strategy

معماری ARM(Advanced RISC Machine) معماری ساختار یک پردازنده می باشد که توسط شرکت آرم هولدینگز در دهه 1980 طراحی و توسعه یافته است که در مقابل معماری  x86 و بعد ها x64 شرکت های Intel و AMD که از معماری CISC استفاده می کنند قرار گرفت ، از بزرگترین ویژگی های این معماری مصرف کم ، اندازه کوچک و مقیاس پذیری یا قابلیت استفاده در تراشه های کوچک یا ابرکامپیوتر ها را می توان نام برد .این شرکت تولید کننده تراشه نیست بلکه فقط گواهی استفاده از این معماری را می فروشد و بقیه شرکت ها با گرفتن این مجوز و دانش این معماری به تولید تراشه های مبتنی بر معماری ARM  که همین طور که از نامش پیداست این معماری خود بر اساس معماری RISC می باشد می پردازند و تا سال 2024 نزدیک به 280 میلیارد دستگاه از معماری ARM بهره می برند.

معماری ARM مشخص می کند که در هنگام اجرای یک دستورالعمل، سخت افزار چگونه باید عمل کند این یک تعریف ساده از این معماری می باشد.

تاکنون ورژن های مختلفی برای ARM ارائه شده است که به شرح زیر می باشد

ARMv6 : این ورژن از دستورالعمل های 32 و 64 بیتی پشتیبانی می کند و بیشتر میکرو های کرتکس M0,M0+ از همین ورژن می باشند

 

ARMv7 : این خانواده از ویژگی های جدیدی مانند NEON SIMD(Single Instruction,Multiple Data) ،  TrustZoneو Virtualization پشتیبانی می کند و بسیاری از میکروهای Cortex-M ,Cortex-A,Cortex-R از این نسخه می باشند.

 

ARMv8 : این سری از معماری ARM بیشتر از لحاظ کاهش مصرف انرژی و مقیاس پذیری برای استفاده در دستگاه های قابل حمل طراحی شده است

armv8-history

ARMv9 : این نسخه در سال 2021 ارائه گردید که پیشرفت چشم گیری در AI ( هوش مصنوعی) ،یادگیری ماشین ،امنیت و مواردی همچون CCA و SVE داشت.

 

car_678x452

 

Jem_5

 

بیشترین استفاده از میکروکنترار های معماری ARM از ورژن های 6 و 7 است مانند میکروهای شرکت لازمه که بدونید که برای کار کردن در ورژن های 8 و 9 ARM نیاز است که ابتدا با ورژن 6 و 7 به یک سطح بالایی برسید تا بتونید بهتر موارد اضافه شده در ورژن ها بالاتر را فرا بگیرید.

 

arm