STM8

stm8

میکرو های STM8 نوع توسعه یافته میکرو های ST6 و ST7 شرکت STMicroelectronics هستند که معماری 8 بیتی دارند که نسبت به قیمتشان ویژگی های پیشر فته ای را ارائه می دهند که در سال 2008 معرفی گردیدند. این سری میکرو های شرکت ST از معماری هاروارد مانند AVR و  PIC ها استفاده می کند و بعدا سری های STM32 خود را با معماری ARM ارائه کرد. حافظه فلش در این میکرو ها از 4 تا 96 کیلو بایت و حافظه رم از 1 تا 6 کیلو بایت متغیر می باشد.

خانواده های STM8 شامل موارد زیر می باشد:

STM8AF automobile

این خانواده به دلیل داشتن سخت افزار های مورد استفاده در صنایع خودروسازی مانند CAN و LIN بیشتر در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرند ،همچنین به گونه ای طراحی شده اند که در  شرایط نویزی و دماهایی تا 100 درجه سانتیگراد بتوانند به خوبی عمل کنند.

STM8AL automobile low-power

این گروه نیز مانند گروه قبل است و مصرف توان در آن ها کاهش پیدا کرده است

STM8L low-power

این خانواده بسیار کم مصرف می باشند و معمولا برای دستگاه های قابل حملی که از باتری استفاده میکنند استفاده می شود و پکیج های بسیار کوچکی نیز دارند و در حالت sleep مصرف انرژی در آن ها در حد صفر است.

STM8S general purpose

این گروه استفاده معمولی دارند و در همه جا می توان از آن ها استفاده کرد و کاربری خاصی برای آن ها تعریف نشده است

STM8T touch-sensing

ویژگی این مدل از STM8 ها ماژول داخلی تاچ آن ها می باشد که بسیار مناسب دستگاه های لمسی می باشند

STLUX lighting control

این سری ها به دلیل داشتن ویژگی DALI مناسب برای کنترل روشنایی و توان دستگاه ها می باشند.

STNRG Pulse-width modulation-controllers

این خانواده به دلیل داشتن تعداد زیادی خروجی PWM پیشرفته و فرکانس بالا در  دستگاه های تبدیل توان استفاده می گردد.

برای برنامه نویسی میکروهای STM8 از  کامپایلر   COSMIC C Compiler و محیط IAR یا ST Visual Develop استفاده می شود که معمولا از IAR استفاده می شود ولی ST Visual Develop محیط بهتری داره، DSTV از پروگرامر خودش یعنی STVP استفاده می کند ولی IAR از همون  ST-Link شرکت ST که برای STM32 ها استفاده می شود استفاده می کند اما بجای استفاده از سیم های SWDIO و SWCLK بایذ از پین SWIM استفاده کنید همچنین کامپایلر COSMIC نیازمند لایسنس هست اما لایسنسش رایگانه و باید از سایتش دریافت بشود اما IAR به صورت کرک شده استفاده می شود.